Давайте розберемося, у чому користь голодування, і навіть яких наслідків може призвести недоїдання, чи навпаки, переїдання. Також розглянемо, як уникнути негативного впливу дієт.

Обмеження себе в їжі все більше набирає популярності як серед підлітків, так і серед дорослих людей. Однак, деякі з них замислюються над тим, як контролювати надходження калорій правильно без шкоди для свого організму.

Коли голодувати не можна

Зменшення одержуваних калорій допускається не всім. Існує кілька категорій людей, голодування яким категорично протипоказане. Серед них:

 • люди, які страждають на дефіцит маси тіла;
 • володарі хронічного гепатиту, цирозу печінки та інших серйозних захворювань;
 • майбутні мами.

Лікувальне голодування та інші методи обмеження себе в їжі повинні проводитися лише під наглядом лікаря стаціонарно або в санаторних закладах.

Користь голодування та шкода переїдання

Обмеження калорій в домашніх умовах є небезпечним і може призвести до непередбачуваних наслідків.

Про голодування

Обмеження калорій використовується повсюдно не одну сотню років – починаючи з релігійних практик давнини, закінчуючи сучасними науковими та псевдонауковими теоріями голодування. Чи так воно корисне насправді?

Користь обмеження калорій

Вчені та дієтологи всього світу досі сперечаються про доцільність проведення лікувального обмеження харчування.

Особливу популярність ідеї користі голодування на воді набули у 2016 році, коли відомий молекулярний біолог з Японії Йосінорі Осумі був удостоєний Нобелівської премії за відкриття користі аутофагії на організм. Її особливість полягає в тому, що запускається вона за допомогою фізичних вправ або голодування.

Це цікаво:

Аутофагія – природний клітинний механізм, що дозволяє розібрати непотрібні компоненти, що втратили свою функціональність. Вона уповільнює процес старіння та звільняє організм від дефектних білків.

Користь голодування безперечна. Головне, правильно підійти до процедури. Серед позитивних сторін:

 • посилює активність теломерази (фермент) та збільшує довжину теломер, завдяки чому уповільнює процес старіння, попереджає розвиток онкологічних хвороб та нейродегенерації;
 • нейротрофічний фактор мозку, що активно виробляється при обмеженні калорій та фізичних вправах, сприяє прискореному утворенню та розвитку нервових клітин;
 • гормон грелін, що продукується при голодуванні, покращує пам’ять та сприяє відновленню нервових клітин;
 • нормалізація рівня тригліцеридів відновлює серцево-судинну систему.

При правильному обмеженні калорій і продовженні дієти протягом тривалого часу можна досягти втрати зайвої ваги. Для цього необхідно не просто провести правильне голодування, але й не почати їсти надто калорійну їжу відразу після її закінчення.

Шкідливість обмеження калорій

Незважаючи на величезну кількість позитивних сторін харчових обмежень існує не менше негативних факторів, здатних перекрити всю користь.

Користь обмеження калорій

По-перше, найчастіше спроба голодування на воді з метою позбутися зайвої ваги не призводить до бажаного результату.

Після дієти терези дійсно можуть показувати менші значення, за тиждень можна втратити до 7 кг. Однак, переживши шоковий стан, людський організм, навіть при обмеженому споживанні калорій, намагатиметься не лише повернути назад втрачену вагу, а й наростити її більше на випадок ще одного «голодного» тижня.

Таким чином, охочі схуднути за допомогою цього методу не лише не досягають мети, але й самостійно вирощують порушення харчової поведінки, що надалі призводять до серйозних проблем зі здоров’ям.

Крім того, під час голодування організм насамперед розщеплює багату на білок м’язову тканину, а не жир. Ви ризикуєте втратити не зайві жирові відкладення, а м’язи.

По-друге, сухе голодування дуже важко переноситься організмом. Відчуття цілодобової нестачі поживних елементів сприяє погіршенню настрою, стресу та тривожності.

Сигнали мозку, що сигналізують про голод, затьмарюють будь-який інший розумовий процес, а переведення тіла в «економний» режим пригнічує розумову діяльність. Користь сухого голодування відсутня.

Шкода переїдання

Складіть дві долоні разом – це приблизно обсяг людського шлунка. Незважаючи на невеликий розмір, він здатний розтягуватися при великій кількості їжі – така особливість розвинулась еволюційно, адже давнім людям не часто доводилося сильно наїдатися, а більшість із них ходили напівголодні.

З того моменту багато змінилося – розвиток суспільства сприяв покращенню харчування населення, проте первісні інстинкти вживання «всього й одразу» нікуди не поділися. Як наслідок – з 1975 року кількість людей, які страждають на ожиріння, збільшилася більш ніж утричі. На сьогоднішній день цей діагноз є у кожного п’ятого жителя Землі, а власниками зайвої ваги є 60%.

Шкода переїдання

Як би там не було, надмірне вживання калорійної їжі та подальше збільшення жирової маси не проходять безвісти. Серед наслідків ожиріння можна виділити:

 • збільшення розмірів внутрішніх органів після надто ситного обіду змушує серце працювати з підвищеним навантаженням. При постійному переїданні відбувається патологічне збільшення м’язових стінок і посилення скорочень. Що, зрештою, призводить до розвитку гіпертонії;
 • при тривалому вживанні занадто жирної їжі печінка переповнюється жиром і стає його джерелом, через що порушується робота всього кишечника. Для хворого на ожиріння це може загрожувати гастритом, холіцеститом і хронічним панкреатитом;
 • порушення гормонального циклу – одна з найпоширеніших проблем серед тих, хто страждає від надмірної ваги. Внаслідок нестачі тироксину порушується стабільність обміну речовин, через що починаються проблеми з менструальним циклом у жінок та порушення ерекції у чоловіків;
 • людський скелет не розрахований на надмірну вагу, через що при ожирінні суглоби зношуються значно швидше, ніж у людей здорової комплекції.

Тільки помірне та сплановане обмеження споживання калорій може принести користь.

Не допускається виснаження організму проведенням занадто тривалих голодувань – шкоди від них буде не менше, ніж від переїдання.

Перед використанням будь-якої методики слід проконсультуватися з лікарем та провести медичне обстеження. Воно допоможе виключити протипоказання та покаже, чи готовий організм до обмеження їжі, особливо якщо за допомогою голодування ви збираєтеся проводити лікування.

Залишити коментар

*

Вгору